LICZBA SIEDEM W RELIGII

Liczba siedem mówi o pełni i doskonałości. Siedem opisuje zupełność czegoś i jest chyba najbardziej szacowną liczbą w Objawieniu. Kiedy Jan chce przekazać nam prawdę, że Chrystus zamieszkuje w całym kościele, używa sformułowania:"Ten, który się przechadza pośród siedmiu złotych świeczników (kościołów, 1:20 i 2:1)". Pełnia siły Chrystusa jest wyrażona w "siedmiu rogach" (róg jest innym symbolem siły i władzy, 5:6). Kiedy o Chrystusie mówi się, że posiada pełnię Ducha i Bożych darów bez miary, używa się sformułowania "siedem duchów Boga" (5:6, porównaj Izajasza 11;1-3). Jego perfekcyjna mądrość i zdolność wglądu jest opisana przez powiedzenie, że ma on siedmioro oczu (5:6). Siedem pieczęci zupełnie zasłania zawartość księgi, a ich zdjęcie całkowicie ją odsłania. Siedem trąb to pełnia ostrzeżenia (8:2), a siedem wylanych czasz to pełnia bożego gniewu (15:1 i 16:1). Kiedy Chrystus mówi aby wybaczać siedemdziesiąt siedem razy, nawołuje on do wybaczania bez granic (Mateusza 18:22).

Siła i władza zwierzęcia jest opisana wyrażeniem "siedem głów". Mówi to nie tylko o siedmiu rzeczywistych imperatorach i wzgórzach (17:9,10), ale i o pełni siły zwierzęcia. Nie ma tu sugestii, że zwierzę ma siłę równą Chrystusowi. Mowa jest o pełni siły we własnej sferze zwierzęcia.

Nie jest trudno odgadnąć dlaczego "siedem" niesie w sobie znaczenie pełni. To właśnie po sześciu dniach pracy Bóg dnia siódmego odpoczął, po tym jak jego akt tworzenia został zakończony. Siódmy dzień zamyka tydzień. Siedem i jego wielokrotność zaczęło być używane dla opisania sytuacji lub stanu rzeczy, które mówią o pełni.


Siedem sakramentów - sakramenty święte przeznaczone są dla żywych i dla wierzących. Artykułem wiary w Kościele katolickim jest, że istnieje siedem sakramentów. Są to:

  1. Chrzest (łac. baptismum)
  2. Bierzmowanie (s. zstąpienia Ducha Świętego) (confirmatio)
  3. Eucharystia (eucharistia)
  4. Pokuta (spowiedź, s. pojednania) (paenitentia)
  5. Namaszczenie chorych (unctio infirmorum)
  6. Małżeństwo (matrimonium)Cierpliwość.
  7. Kapłaństwo

Siedem Darów Ducha Świętego:

  1. Mądrość.
  2. Rozum.
  3. Umiejętność. 
  4. Rada.
  5. Męstwo.
  6. Pobożność. 
  7. Bojaźń Boża.

Siedem cnót głównych:

  1. Pokora.
  2. Hojność.
  3. Czystość.
  4. Miłość.
  5. Umiarkowanie.
  6. Cierpliwość.
  7. Gorliwość i pracowitość.

Siedem grzechów głównych – zgodnie z katechizmem kościoła katolickiego to:

  1. Pycha (Superbia)
  2. Chciwość (Avaritia)
  3. Nieczystość (Luxuria)
  4. Zazdrość (Invidia)
  5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu (Gula)
  6. Gniew (Ira)
  7. Lenistwo (Acedia)

Pierwsze litery łacińskich nazw siedmiu grzechów głównych tworzą słowo: SALIGIA. Określenie to w średniowieczu często używane było jako nazwa wszystkich tych grzechów łącznie i została upowszechniona przez Henryka z Ostii od XII wieku.

UCZYNKI MIŁOSIERDZIA WZGLĘDEM DUSZY:

  1. Grzeszących upominać.
  2. Nieumiejętnych pouczać.
  3. Wątpiącym dobrze radzić.
  4. Strapionych pocieszać.
  5. Krzywdy cierpliwie znosić.
  6. Urazy chętnie darować.
  7. Modlić się za żywych i umarłych.

UCZYNKI MIŁOSIERDZIA WZGLĘDEM CIAŁA:

  1. Głodnych nakarmić.
  2. Spragnionych napoić.
  3. Nagich przyodziać.
  4. Podróżnych w dom przyjąć.
  5. Więźniów pocieszać.
  6. Chorych nawiedzać.
  7. Umarłych pogrzebać.